Zapraszamy na interaktywne warsztaty
Do tej pory programy większości polskich uniwersytetów medycznych nie przewidują zajęć dotyczących metod zwalczania bólu. Mało kto również uczy studentów jak rozmawiać z pacjentami, będącymi często w stanach terminalnych, co było niespełnionym marzeniem mojego zmarłego przedwcześnie brata Macieja Hilgiera, lekarza specjalisty leczenia bólu, współzałożyciela i wieloletniego prezesa Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, patrona Fundacji "Rak nie musi boleć". Zawsze podkreślał
potrzebę współpracy lekarza z psychologiem.
Mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić na fakultatywne interdyscyplinarne warsztaty kierowane do studentów medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Miło by było gdyby zechciały wziąć w nich udział także studentki pielęgniarstwa i pielęgniarki studiujące zaocznie. Zajęcia będą prowadzone przez lekarza specjalistę leczenia bólu i psychologa. Potrzebę takich zajęć konsultowaliśmy m.in. z PTBB i PTAiIT oraz PUO i otrzymaliśmy pozytywne opinie. Inicjatywę tę też poparły
studenckie koła naukowe. Wszystkie te rozmowy pozwalają nam mieć nadzieję, że takie dodatkowe zajęcia będą się cieszyły zainteresowaniem przyszłych lekarzy i pielęgniarek.
Naczelna Izba Lekarska zgodziła się być partnerem tego programu, a jej prezes Konstanty Radziwiłł zainaugurować zajęcia krótkim wystąpieniem traktującym o zasadności rozpoznawania i wstępnego leczenia, bądź szybkiego kierowania do specjalisty pacjentów z zespołami bólowymi.
W zamierzeniu mamy przeprowadzenie serii comiesięcznych zajęć podczas całego roku akademickiego 2009/2010. Jako pilotaż programu chcielibyśmy zaproponować trzy zajęcia. Pierwsze planujemy na 22 kwietnia w godz. 16-20. Przewidujemy uczestnictwo w nich 40-50 osób. Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu w sali wykładowej siedziby NIL przy ul. Sobieskiego w Warszawie. Zapisy będziemy przyjmowali na formularzu kontaktowym, pod adresem e-mail fundacji bądź telefonicznie: (022) 632 81 57 lub (022) 241 55 20.
Proponowane tematy zajęć dla studentów
Zajęcia prowadzone przez dr Małgorzatę Malec-Milewską - kierownika poradni leczenia bólu w szpitalu im. Witolda Orłowskiego.
Tematy wykładów - czas każdego 1 godz.
- Ból ostry - patofizjologia i leczenie - wybrane terapie, a ich skuteczność (również w kontekście samoleczenia).
- Ból przewlekły - patofizjologia i leczenie. Ból pooperacyjny.
- Ból w narządzie ruchu.
- Ból w chorobie nowotworowej.
- Inwazyjne metody leczenia bólu.
Zajęcia z zakresu psychologii
Zajęcia poprowadzi mgr Mariola Kosowicz - onkopsycholog w Centrum Onkologii w Warszawie. Trzy spotkania po 2 godziny.
1. Spotkanie - Podstawy komunikacji interpersonalnej.
- Podstawy komunikacji- każdy widzi świat według siebie. Jak się w tym odnaleźć?
- Czym są emocje i jaka spełniają role w komunikacji?
- Blokady komunikacyjne- werbalne i niewerbalne
2. Spotkanie
- Empatia, czym jest i jaka jest jej rola w komunikacji
- Trudne rozmowy z pacjentem
3. Spotkanie
- Umiejętne przekazywanie diagnozy
- Rola psychoedukacji stosowanej przez lekarza wobec pacjenta- zapobieganie niedomówień, otwartość na trudne problemy pacjenta, ochrona pacjenta np. przed niewłaściwym samoleczeniem.
Zajęcia będą prowadzone w formie interaktywnej z zastosowaniem praktycznych ćwiczeń. Wykładowcy są osobami powszechnie znanymi w środowisku, o długoletniej praktyce edukacyjnej.
Program jak i całą działalność naszej fundacji objęła patronatem Polska Unii Onkologii. Z podobną prośbą zwróciliśmy się do Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Jednocześnie chcielibyśmy zaznaczyć, że nasza fundacja jest organizacją non profit i podczas zajęć nie będą promowane żadne produkty lecznicze.
Marek Hilgier
Prezes Fundacji "Rak nie musi boleć" im. dr Macieja Hilgiera
|