OTWARTA KONFERENCJA

LECZENIE BIOLOGICZNE W CHOROBACH REUMATYCZNYCH - STRESZCZENIE

24 września 2013 r., Centrum Prasowe PAP, ul. Bracka 6/8

Choroby reumatyczne - skala problemu, spektrum objawów i najnowsze metody leczenia

Prof. dr hab. Piotr Wiland, Kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego:
Według rekomendacji leczenia RZS na rok 2013 powinno ono zapewniać choremu jak najlepszą opiekę, być prowadzone przede wszystkim przez reumatologa ze świadomością znacznych kosztów indywidualnych, społecznych i medycznych. Ważnym aspektem jest wczesne rozpoznanie, a co za tym idzie, wczesne leczenie. Według obecnej klasyfikacji do leków modyfikujących w chorobach reumatycznych zalicza się leki syntetyczne konwencjonalne i celowane oraz leki biologiczne oryginalne i leki biopodobne.

Zapalne choroby reumatyczne - problem pacjenta, rodziny, pracodawcy i państwa

Monika Zientek, Stowarzyszenie "3majmy się razem"
Sprawna diagnostyka i szybkie rozpoczęcie leczenia są obecnie uniemożliwione przez kolejki do lekarzy, do rehabilitacji, a nawet przez utrudniony kontakt telefoniczny z przychodnią i niemożliwe zapisy on-line. Między innymi dlatego 28 proc. chorych na choroby reumatyczne nie pracuje bądź pracuje w niepełnym wymiarze.

Czym jest leczenie biologiczne? Jak powstają leki biologiczne i jak działają?

Prof. dr hab. Piotr Wiland
Istnieją trzy klasy inhibitorów TNF: białko, fuzyjne, przeciwciało, fragment przeciwciała. Leki biologiczne ingerują w patogenezę RZS. Obecnie leczonych biologicznie w Polsce na choroby reumatyczne jest prawie 5 tys. osób.

Ile kosztują nas choroby reumatyczne

Dr n. med. Ewa Stanisławska-Biernat, Klinika i Poliklinika Reumatologii, Instytut Reumatologii
RZS generuje duże koszty indywidualne, medyczne i społeczne. W r. 2010 prawie 2 mld zł kosztowały renty z tytułu niezdolności do pracy wskutek chorób układu ruchu. Zmniejszyć te koszty można m.in. przez wczesne rozpoznawanie chorób, szybkie rozpoczęcie leczenia, zatrudnianie chorych na innych stanowiskach, nie wymagających zwiększonego wysiłku fizycznego.