DIAGNOSTYKA I LECZENIE RAKA PIERSI - OSIĄGNIĘCIA I PERSPEKTYWY ROZWOJU
Lilii Wilczyńska z Telewizji Kaszuby - laureatką pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu onkologicznego dla dziennikarzy pt. "Diagnostyka i leczenie raka piersi - osiągnięcia i perspektywy rozwoju". Jury wyróżniło także materiał Rafała Motriuka z III Programu Polskiego Radia oraz Karolinę Kasperek z Tygodnika Rolniczego.
Wygrać z rakiem - Lilii Wilczyńska
Ogólnopolski konkurs onkologiczny dla dziennikarzy zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne i Fundację im. dr Macieja Hilgiera został ogłoszony 7 sierpnia ub. r., podczas III Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy. Patronat nad pierwszą edycją, poświęconą problematyce raka piersi, objęła Federacja Stowarzyszeń "Amazonki".
Konkurs skierowany był do dziennikarzy wszystkich mediów (prasa, radio, telewizja, internet), zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych. Spośród 39 nadesłanych prac, jury w składzie: prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem - prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Marek Hilgier - prezes Fundacji im. Macieja Hilgiera i Krystyna Wechmann - prezes Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" przyznało pierwszą nagrodę red. Lilii Wilczyńskiej, doceniając doskonałe ujęcie tematu oraz niezwykłą wrażliwość dziennikarską.
"Reportaż Wygrać z rakiem Lilii Wilczyńskiej, realizowany w ramach cyklu "Ludzkie losy", to przykład niezwykłego kunsztu dziennikarskiego. Zdawać by się mogło, że wywiad z pacjentem onkologicznym to w mediach codzienność - wykorzystał już wszystkie możliwości zaskoczenia i spowszedniał. Redaktor Wilczyńska udowadnia, że każdy temat, nawet podejmowany wielokrotnie można zgłębić, połączyć zawartość merytoryczną z ciekawą formułą. Pokazuje, że rozmowę można prowadzić tak, by chory nie czuł obecności kamery i wprowadzał widza w swoją historię, traktując go jak swoje naturalne otoczenie. Także Bohaterce reportażu składam wyrazy szacunku, uznania i wdzięczności za pozytywny przekaz dla chorych na raka. Obecnie możemy z tą chorobą naprawdę skutecznie walczyć i Pani Ewa jest tego wspaniałym przykładem" - powiedział prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, uzasadniając decyzję Jury.
"Ogromnie cieszy fakt, że kobiety coraz częściej mówią głośno o swojej chorobie i nie wstydzą się pokazać twarzy. Kiedy ja to zrobiłam, ponad dwadzieścia lat temu, rak piersi był tematem tabu. Dzisiejsza otwartość daje niesamowitą siłę psychiczną i pozwala skuteczniej walczyć z rakiem. Dzięki akcjom edukacyjnym i wsparciu dziennikarzy, chorym łatwiej uwierzyć, że rak nie jest chorobą wstydliwą - można z nią żyć i czerpać radość z każdego dnia" - dodaje Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń "Amazonki".
"Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za podjęcie tak istotnych społecznie tematów. Doceniam też ogromną rolę lekarzy-specjalistów, którzy coraz chętniej dzielą się swoją wiedzą dotyczącą nowych trendów w leczeniu chorób nowotworowych, jak i&nbp;konieczności podejmowania działań profilaktycznych. Jestem przekonany, że ta współpraca podniesie poziom wiedzy medycznej dziennikarzy, co się przełoży na jakość jej przekazu w mediach, a w rezultacie świadomości pacjentów." - zakończył Marek Hilgier, prezes Fundacji im. dr. Macieja Hilgiera.
Celem konkursu, zarówno tej odsłony, jak i kolejnych, jest promowanie i popieranie aktywności dziennikarzy, którzy rozwijają społeczną świadomość na temat raka oraz przyczyniają się do propagowania wiedzy z zakresu diagnostyki i leczenia nowotworów.
Druga edycja konkursu zostanie ogłoszona podczas IV Letniej Akademii Onkologicznej w sierpniu 2014 roku.