I WIOSENNA AKADAEMIA KARDIOLOGICZNA DLA DZIENNIKARZY
SPONSORZY

Letnia Akademia Onkologiczna Podwarszawski Klaudyn był tym razem miejscem zajęć I Wiosennej Akademii Kardiologicznej dla Dziennikarzy, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Fundację im. dr. Macieja Hilgiera. Zaraz po długim majowym weekendzie (8-10) kardiolodzy oraz eksperci systemów ochrony zdrowia mieli okazję podzielić się swoją wiedzą z ponad dwudziestoma dziennikarzami specjalizującymi się w publicystyce medycznej. O jej poziomie może świadczyć fakt, że jak wspomniała prezes zarządu PTK prof. Janina Stępińska, rzadko nawet na konferencjach naukowych można zebrać w jednym miejscu tak wybitnych wykładowców.

Zajęcia były prowadzone w interaktywnej formie, dając okazję do dyskusji nad nowymi trendami w leczeniu chorób krążenia, ich dostępności dla polskich pacjentów oraz konieczności podejmowania działań profilaktycznych na poziomie pierwotnym i wtórnym. Spotkanie miało na celu nie tylko podniesienie poziomu wiedzy medycznej dziennikarzy, ale też integrację obu środowisk oraz wytyczenia wspólnych zadań w celu popularyzowania edukacji zdrowotnej społeczeństwa.

OTO PROGRAM WAK:

fundacjaSESJA I - ZAWAŁ SERCA - CZĘSTO PIERWSZY OBJAW CHOROBY SERCA, NIESTETY CZASAMI
    RÓWNIEŻ OSTATNI... cz. 1

Miałem/am zawał serca - jak z tym żyć? Czy to koniec moich marzeń i kariery?
prof. Waldemar Banasiak, Klinika Kardiologii, 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką we Wrocławiu, Past Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

"Sex, drugs &." heart disease.
prof. Artur Mamcarz, III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM w Warszawie.

Zatorowość płucna  -  komu i kiedy zagraża.
prof. Piotr Pruszczyk, Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM.

Rehabilitacja po zawale serca.
dr Jacek Chrzczanowicz, Stowarzyszenie "Ku Pokrzepieniu Serc" przy Ośrodku Rehabilitacji Kardiologicznej w Łodzi.

Przez żołądek do serca, czyli jak przeciwdziałać skutkom zdarzeń niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego u pacjentów leczonych kardiologicznie.
prof. Grażyna Rydzewska, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Gastroenterologii, Klinika Gastroenterologii CSK MSWiA w Warszawie.

Jak poruszać się w gąszczu informacji o lekach? Kilka praktycznych sposobów dotarcia do wiarygodnych źródeł. Jak pisać o lekach na receptę - praktyczne wskazówki.
mgr Ewa Zygadło, Centrum Informacji o Leku i Ogólnopolska Sekcja Naukowej Informacji o Leku Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

fundacjaSESJA II - ZABIEGI PRZYPOMINAJĄCE TECHNOLOGIE KOSMICZNĄ NASA SĄ WYKONYWANE W CODZIENNEJ PRAKTYCE     KLINICZNEJ KARDIOLOGÓW ...

Co możemy zmieścić w niespełna 5-cm urządzeniu?
prof. Zbigniew Kalarus, Prezes-Elekt PTK, Oddział Kliniczny Kardiologii Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Seca i Elektroterapii Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Serce oczami kardiochirurgów.
Prof. Andrzej Bochenek, I Klinika Kardiochirurgii ŚAM w Katowicach.

Nowości w małoinwazyjnych zabiegach kardiologicznych.
prof. Marcin Demkow, Klinika Choroby Wieńcowej i Wad Strukturalnych Serca Instytutu Kardiologii w Aninie.

fundacjaSESJA III - MIGOTANIE PRZEDSIONKÓW, NADCIŚNIENIE TĘTNICZE, NIEWYDOLNOŚĆ SERCA - EPIDEMIE
    W KARDIOLOGII.

Niewydolność serca - objaw wszystkich chorób serca.
prof. Piotr Ponikowski, Klinika Chorób Serca, Wydział Nauk o Zdrowiu, Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Ośrodek Chorób Serca 4 WSK.

Gdy nasze serce nie puka w rytmie "cha cha".
prof. Janina Stępińska, Prezes PTK, Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej Instytut Kardiologii w Aninie.

fundacjaSESJA IV - ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE

Kardiologia w programach zdrowia publicznego - Potrzeby w zakresie prewencji pierwotnej i wtórnej w Polsce. Wyniki najnowszych badań dotyczących zdrowia Polaków.
prof. Tomasz Zdrojewski, Gdański Uniwersytet Medyczny.

Aktualna sytuacja w kardiologii w Polsce.
prof. Grzegorz Opolski, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Kardiologii, I Katedra i Klinika Kardiologii WUM w Warszawie.

Jak widzimy wspólne działania lekarzy i mediów dla dobra kardiologii i dla dobra pacjentów.
Dyskusja z udziałem prof. Janiny Stępińskiej, prof. Grzegorza Opolskiego, prof. Tomasza Zdrojewskiego oraz uczestników WAK

fundacjaSESJA V - "KTO BY POMYŚLAŁ...", CZYLI KILKA CIEKAWYCH FAKTÓW ZWIĄZANYCH Z CHOROBAMI UKŁĄDU KRĄŻENIA.

A może to od serca? Czyli niespecyficzne objawy mogące wskazywać na choroby układu krążenia.
prof. Piotr Jankowski, I Klinika Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego Collegium Medicum UJ w Krakowie.

Ciśnienie tętnicze- jeden parametr, a dwie przypadłości.
prof. Zbigniew Gaciong, Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii AM.

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie" - problemy kardiologiczne młodych pacjentów.
prof. Piotr Hoffman, Klinika Wad Wrodzonych Serca Instytut Kardiologii w Aninie.

fundacjaSESJA VI - ZAWAŁ SERCA- CZĘSTO PIERWSZY OBJAW CHOROBY SERCA, NIESTETY CZASAMI
    RÓWNIEŻ OSTATNI... cz. 2

Zawał zawałowi nierówny. Zawał - czy aby na pewno? Jak zmniejszyć skutki.
dr Aleksander Araszkiewicz, I Klinika Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Liczy się czas! czyli pierwsza pomoc w zawale serca.

Kurs podstaw resuscytacji.
dr Elżbieta Kremis, Sekcja Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Resuscytacji PTK, Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej Instytut Kardiologii w Aninie.

Marek Hilgier
Prezes Fundacji im. dr. Macieja Hilgiera