HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

Patroni

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
IV AKADEMIA KARDIOLOGICZNA


Dwa miesiące po wprowadzeniu refundacji leków dla osób w wieku 75 lat i więcej - co się sprawdza, a co jest do poprawienia w kardiologii. Dyskusja z udziałem:


dyr. Wojciecha Wysoczańskiego z AOTMiT, prof. dr. hab. Krzysztofa J. Filipiaka, Redaktora Naczelnego "Kardiologii Polskiej", Past-Prezesa Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej PTK, dr. hab. med. Macieja Niewady, Katedra i Zakład Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM, dr. Michała Sutkowskiego, Prezesa Warszawskiego Oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych; Rzecznika Prasowego KLRwP, prof. dr hab. Piotra Hoffmana - Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Moderator - red. Renata Furman:
Lista leków nieodpłatnych dla osób po 75 roku życia przeznaczona jest dla lekarzy rodzinnych, którzy uważają ją za krok w dobrym kierunku. Do tej pory często zdarzało się, że pacjenci nie wykupywali recept, bo nie było ich na to stać. Jednak ograniczone środki powodują, że przy konstruowaniu listy trzeba było dokonywać wyborów, dlatego nie do końca spełnia ona oczekiwania zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Jak podkreślają kardiolodzy, refundacja określonych grup leków będzie kształtować politykę zdrowotną, mając wpływ na ordynowanie tych, a nie innych preparatów - niekoniecznie zgodnie ze wskazaniami. Przykładem tego jest obecność na liście sartanów zamiast inhibitorów ACE, choć to te drugie powinny mieć szersze zastosowanie.


Serce pod dobrą opieką - jak kompleksowo postępować z pacjentem z OZW?


Zanim pacjent trafi do szpitala


dr n. med. Przemysław Paciorek, konsultant kujawsko-pomorski w dziedzinie medycyny ratunkowej:
Od roku 1883, kiedy w Wiedniu powstało pierwsze pogotowie ratunkowe, nastąpił ogromny rozwój ratownictwa medycznego. Personelowi medycznemu w karetkach stawiane są wysokie wymogi. Ich pracę potrafią już zastępować urządzenia, służące choćby do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, a w przestrzeni publicznej obecne są defibrylatory. Od kwietnia 2016 obowiązuje nowy pakiet czynności ratownika medycznego, a także nowy zestaw leków, które można zastosować u pacjenta w fazie przedszpitalnej, w tym inhibitorów receptora P2Y12.


Kardiologia interwencyjna, czyli sercu na pomoc


prof. dr hab. Dariusz Dudek, Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medium:
Skuteczność leczenia ostrych zespołów wieńcowych pogarszają opóźnienia w dostępie do niego w fazie przedszpitalnej - również ze strony pacjenta. Tymczasem to czas decyduje o jego życiu. Większość ostrych zespołów wieńcowych wymaga leczenia inwazyjnego. Polska należy do europejskich liderów w tym zakresie, choć spada liczba wykonywanych nowoczesnych zabiegów. Bardzo istotny jest także okres po wypisie ze szpitala. Stąd potrzeba spotkań edukacyjnych dla pacjentów i ich rodzin, promowania aktywności fizycznej i zmian w diecie. Takie działania zmniejszają liczbę zgonów i powodują spadek wydatków na ponowne hospitalizacje.


Co po zawale? Opieka skoordynowana


prof. dr hab. Piotr Jankowski, Przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne:
Co drugi pacjent po zawale serca twierdzi, że nie otrzymał instrukcji postępowania w razie wystąpienia bólu w klatce piersiowej. I choć nastąpił spadek liczby zgonów podczas pobytu pacjentów w szpitalu, to w ciągu roku po zawale umiera co dziesiąty chory i te dane są niezmienne. I nic dziwnego, bowiem większość chorych nie zmienia swojego stylu życia - nie rzuca palenia itd. Brak w Polsce profilaktyki wtórnej, niewystarczający jest dostęp do rehabilitacji i edukacji kardiologicznej. Sytuację mogłaby poprawić kompleksowa opieka nad pacjentami po zawale serca.


Nowe podejście do niewydolności serca


Nowe wytyczne - nowe wyzwania w organizacji opieki nad chorym z niewydolnym sercem


prof. dr hab. Przemysław Leszek, Klinika Niewydolności Serca i Transplantologii Instytutu Kardiologii w Warszawie im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego:
Udowodniono, że opieka multidyscyplinarna nad chorymi z niewydolnością serca redukuje liczbę zgonów i hospitalizacji - poprawa następuje nawet dzięki kontaktowi telefonicznemu kardiologa z lekarzem rodzinnym. W tę formę opieki powinni być włączeni rehabilitant, pielęgniarka, dietetyk, farmaceuta oraz psycholog. Trzeba też pamiętać o konieczności szybkiego działania w przypadku ostrej niewydolności serca. Najlepiej byłoby, gdyby chorzy mieli możliwość leczenia w specjalistycznych ośrodkach. Obecnie z powodu niewydolności serca codziennie w Polsce umierają 164 osoby.


Dostępność nowych form leczenia w Polsce


prof. Tomasz Zieliński, Klinika Niewydolności Serca i Transplantologii Instytutu Kardiologii w Warszawie im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego:
Do roku 2030 chorych na niewydolność serca przybędzie o 60 proc. ze względu na starzenie się społeczeństwa. Dziś jest ich 600-700 tys.. przyczynę hospitalizacji stanowią zaostrzenia choroby. Połowa pacjentów ponownie trafia do szpitala, a 11 proc. pacjentów umiera w ciągu roku od hospitalizacji. Dostęp do leczenia nie jest zadowalający. Zaledwie 1 na 22 chorych uczestniczy w programach rehabilitacyjnych. Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty nie pozwala na szybką diagnostykę, a nowe leki nie zawsze są dostępne ze względu na brak refundacji. Zbyt mało jest przeszczepień serca, stanowiących nadzieję dla najciężej chorych.


Hipercholesterolemia rodzinna


Pacjent z hipercholesterolemią rodzinną - co warto wiedzieć ...


dr hab. Marcin Gruchała, prof. nadzw., I Katedra i Klinika Kardiologii, Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego:
Hipercholesterolemia to jeden z głównych czynników ryzyka chorób serca. Zdarza się, że jest ona uwarunkowana nie stylem życia, ale genetycznie - pojedynczą mutacją genu. Objaw choroby to bardzo wysokie stężenie cholesterolu, zwłaszcza LDL, i to już od dzieciństwa. Podstawą rozpoznania jest lipidogram, a następnie badanie DNA. Leczenie polega na modyfikacji stylu życia, na podawaniu statyn, ewentualnie statyn wraz z ezetimibem lub na zabiegu LDL-aferezy. Nowe leki - inhibitory PCSK9 - nie są refundowane.


... Jak z nią żyć i skutecznie walczyć?


Magdalena Miara-Kosewska, Stowarzyszenie Pacjentów z Hiperlipidemią Rodzinną:
Stowarzyszenie stara się dotrzeć do pacjentów i lekarzy z wiedzą na temat choroby. Pomaga zrozumieć chorym, czym jest rodzinna hipercholesterolemia i jak z nią żyć. Bardzo ważna jest świadomość, że badaniom powinni zostać poddani wszyscy członkowie rodziny chorego. Działania Stowarzyszenia polegają na spotkaniach z pacjentami i przygotowywaniu dla nich materiałów we współpracy z ekspertami. Zdaniem chorych istnieje potrzeba uruchomienia większej liczby wyspecjalizowanych ośrodków, aby nie musieli w drodze na leczenie przemierzać dużych odległości.


Udar - wspólny problem kardiologii i neurologii


prof. dr hab. Piotr Pruszczyk, Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WUM:
Co 8 minut w Polsce dochodzi do udaru mózgu. Najczęściej (w 75 proc. ) jest to udar niedokrwienny, rzadziej krwotok śródmózgowy lub podpajęczynówkowy. Warunek skuteczności leczenia to natychmiastowe wezwanie pogotowia w przypadku wystąpienia objawów udaru. Jeden z najczęstszych czynników ryzyka udaru stanowi migotanie przedsionków. 80 proc. udarów można zapobiec, głównie dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a przy migotaniu przedsionków dzięki przyjmowaniu antykoagulantów. Do profilaktyki wtórnej udaru należy m.in. leczenie obturacyjnego bezdechu śródsennego.


Program Kardiologia 2017 +


- prof. dr hab. Piotr Hoffman:
Środowisko kardiologów przedstawiło propozycje zmian w polskiej kardiologii. Według nich procedury ratujące życie nie powinny być oceniane metodą podaży i popytu, a każdy chory musi być leczony według wytycznych. Kardiolodzy przedstawiają konkretne propozycje zmian w systemie wycen, który powinien być zaktualizowany zgodnie z nowymi metodami, lekami i technologiami. Zdaniem lekarzy konieczna jest eliminacja absurdów, które powodują m.in., że ten sam chory może być rozliczany według zupełnie różnych sposobów, co wykazuje całkowicie inne koszty tego leczenia. Opieka koordynowana powinna być wyceniana według realnej analizy kosztów poszczególnych jej składowych.


WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix