OTYŁOŚĆ 2020

TRANSMISJA LIVE ODBYŁA SIĘ 28 października 2020 r.

Otyłość: jakość życia i powikłania. Farmakoterapia

prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański Katedra i Zakład Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu:
Otyłość to nie defekt kosmetyczny, ale przewlekła choroba z groźnymi powikłaniami. Jest ich ponad 200, w tym cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, niektóre nowotwory. Tymczasem 3 na 5 dorosłych Polaków ma nadwagę, a co piąty jest otyły. Jesteśmy liderem Europy pod względem tempa, w jakim przybywa dzieci z nadmierną masą ciała. Patogeneza otyłości jest złożona, nie polega jedynie na braku równowagi między podażą i wydatkowaniem energii. Jednak pacjentom można pomóc. Interwencja niefarmakologiczna często nie wystarcza, wtedy trzeba sięgnąć po leki z jednej z trzech zarejestrowanych w Europie grup. Wśród nich można wymienić analog GLP-1, działający na ośrodki głodu i sytości w mózgu.

Otyłość współistniejąca z cukrzycą i innymi chorobami. Otyłość trzewna i otyłość jako czynnik ryzyka

prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, Warszawski Uniwersytet Medyczny:
Otyłość to prawdziwa pandemia XXI wieku. Do jej powszechności przyczyniły się zmiany stylu życia: brak aktywności fizycznej i dostępność bogatego w kalorie pożywienia. Predysponuje do wielu innych chorób, pogarsza też rokowania w przypadku zakażenia COVID-19. Jednocześnie pojawia się wiele doniesień o pożytkach, płynących z ruchu. Musi on być jednak odpowiednio dobrany do potrzeb, możliwości i zainteresowań danej osoby i rozłożony na większość dni w tygodniu. Dla osób otyłych wskazany jest szybki marsz, pływanie, jazda na rowerze, nordic walking.

Harmonizacja opieki nad osobami chorymi na otyłość

dr hab. n. med. Daniel Śliż, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia:
Mierzyć się z problemem otyłości należy, traktując pacjenta w sposób holistyczny. Aby zmniejszyć masę ciała, często nie wystarczy bowiem zmiana diety. Potrzebne jest wsparcie psychologa i fizjoterapeuty. Nadwaga czy otyłość mogą wiązać się też np. ze złą jakością snu. Stąd potrzeba kompleksowego podejścia. W kwestii diety należy przypomnieć, że skuteczne jest spożywanie produktów o niskiej gęstości energetycznej, jak warzywa, rośliny strączkowe, chude mięso, ryby. Warto przy tym wspomagać się proponowanym przez NIZP-PZH i Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej graficznym przedstawieniem zasad diety - obecnie ma ono formę talerza, a nie piramidy, jak dotychczas.

Nadwaga i otyłość

Katarzyna Partyka, Prezes Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO:
Operacje bariatryczne są często niekorzystnie przedstawiane w mediach, tymczasem dla wielu pacjentów stanowią jedyny ratunek. Rolą Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO jest budowanie świadomości i edukacja na ten temat. Jego działalność prowadzona jest już w 10 miastach. W pracę Stowarzyszenia zaangażowanych jest wielu lekarzy. W sytuacji pandemii spotkania prowadzone są online, działa grupa wsparcia, wykorzystywane są media społecznościowe. Zdaniem pacjentów bariatrycznych opieka nad nimi powinna być prowadzona w sposób kompleksowy.

Model koordynowanej opieki KOS-BAR

dr Jerzy Gryglewicz, Uczelnia Łazarskiego:
Wzorem modelu KOS po zawale powstał projekt podobnego sposobu sprawowania opieki nad pacjentami bariatrycznymi. Ma ona być prowadzona przez jeden ośrodek i obejmować postępowanie terapeutyczno-diagnostyczne, leczenie szpitalne, specjalistyczne świadczenia ambulatoryjne oraz w miarę potrzeb rehabilitację i inne świadczenia. Zakwalifikowany do programu pacjent musi spełnić określone kryteria. Model jest oparty na promowaniu jakości leczenia. W przypadku poprawy u pacjenta parametrów zdrowotnych, dotyczących np. cukrzycy, hiperlipidemii, astmy, POChP, ośrodek będzie premiowany przez NFZ. Według deklaracji, od stycznia projekt ma być finansowany z tzw. opłaty cukrowej.