HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

Patroni

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
GASTROENTEROLOGIA 2018

Rezydencja Belweder - Klonowa, ul. Flory 2, Warszawa - 6 listopada 2018 r. roku



Zespół jelita nadwrażliwego


prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Klinika Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit Szpitala MSWiA w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego:
Główne kryteria rozpoznania zespołu nadwrażliwego jelita to przewlekłe zaburzenia rytmu wypróżnień i bóle brzucha. Odrzuca się obecnie pogląd o psychogennym podłożu tego schorzenia. Za główną jego przyczynę uznaje się zaburzenia mikrobioty jelitowej. 80 proc. osób z IBS pozostaje niezdiagnozowane. Inne przyczyny dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak nietolerancja laktozy, celiakia, uczulenie na nikiel czy SIBO, mogą współistnieć z IBS. Jednak objawy alarmowe, jak m.in. krew w stolcu czy utrata masy ciała, wymagają diagnostyki w kierunku nowotworu. Leczenie IBS polega na korekcie diety, uzupełnianiu błonnika rozpuszczalnego, podawaniu probiotyków i ryfasksyminy. U pacjentów bez celiakii dieta bezglutenowa nie jest wskazana.


Rak jelita grubego - Kiedy diagnozujemy za późno, czy mamy czym leczyć pacjentów?


dr n. med. Paweł Nurzyński, Europejskie Centrum Medyczne Warszawa i Błażej Rawicki, Fundacja EuropaColon Polska:
Rak jelita grubego to drugi co do częstości występowania nowotwór w Europie, a także druga przyczyna zgonów wśród nowotworów. Istnieje już wiele terapii, przedłużających życie pacjentów z tą chorobą dzięki redukcji wielkości guza i kontroli progresji choroby. Nie wszystkie z nich są jednak dostępne dla polskich pacjentów ze względu na brak refundacji. Dlatego, mimo licznych zapytań ze strony organizacji pacjenckich, nie ma propozycji leczenia dla chorych w dalszych liniach terapii tego nowotworu.


Stomia - to dziecinnie proste


Tomasz Panfic (pacjent), prof. dr hab. Krzysztof Bielecki (chirurg), Bianca-Beata Kotoro (psycholog), Magdalena Piegat (moderatorka):
Jak mówić o stomii? To ciągle temat tabu, bo tak właśnie traktowane są w naszym społeczeństwie wszelkie sprawy związane z wydalaniem. "Odczarowanie" stomii i zaakceptowanie tego rozwiązania przez pacjenta wymaga jednak ze strony lekarza poświęcenia choremu czasu. W najtrudniejszej sytuacji są dzieci, których dotyczy ten problem. Tymczasem pacjenci ze stomią twierdzą, że nie ma się czego bać - stomia poprawia komfort życia chorego i nie musi powodować ograniczeń w pełnieniu przez niego ról społecznych.


Co nowego w leczeniu pacjentów z rakiem żołądka i przełyku?


dr hab n. med. Lucjan Wyrwicz, prof. nadzw. COI, Klinika Onkologii i Radioterapii Centrum Onkologii- Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie:
W leczeniu raka żołądka następują zmiany algorytmów: chodzi przede wszystkim o stosowanie przedoperacyjnej chemioterapii. Ten nowy standard wydłuża przeżycia pacjentów. Jednak nie we wszystkich regionach kraju jest on stosowany. Kolejny ważny problem to niedożywienie pacjentów, które dotyka nawet 80 proc. chorych z rakiem przełyku, zmniejszając skuteczność ich leczenia. I w tym zakresie istnieją konkretne schematy postępowania i wiele możliwych do zastosowania technik.


Psychodietetyczne aspekty pracy z pacjentem w chorobach gastrycznych


Dorota Minta, psycholog, psychoterapeuta:
Pacjent ze schorzeniem układu pokarmowego potrzebuje wsparcia psychodietetycznego. Ważne jest, by wyrobił w sobie korzystne nawyki, związane z żywieniem, jak np. spożywanie posiłków w spokoju i bez pośpiechu. Potrzebne jest w tym procesie również współuczestnictwo ze strony otoczenia. Opieka nad pacjentem powinna być skoncentrowana na jego potrzebach. Takie podejście zwiększa jego zaangażowanie w proces leczenia oraz zmniejsza ryzyko, że będzie szukał pomocy w terapiach o nieudowodnionym, a nawet szkodliwym działaniu.


Interdyscyplinarne leczenie raka trzustki


dr hab. n. med. Rafał Stec, Klinika Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:
W nowoczesnej onkologii bardzo ważne jest oparcie na medycynie spersonalizowanej. Indywidualne podejście przy wyborze terapii zwiększa jej skuteczność, a zmniejsza działania niepożądane. Konieczna jest też interdyscyplinarność. Te zasady mają zastosowanie również w leczeniu raka trzustki. Programy lekowe dla nowotworów układu pokarmowego, w tym i dla tej właśnie choroby, stanowią kompromis między możliwościami nowoczesnej, wydłużającej przeżycie chorych terapii, a środkami finansowymi przeznaczonymi na ten cel.



WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix