HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

organizatorzy

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
AIDS 2015

Centrum Prasowe PAP Warszawa, 24 listopada 2015 r. ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS



Epidemia HIV - gdzie jesteśmy?


prof. Andrzej Horban, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie:
32-38 mln osób na świecie jest zakażonych wirusem HIV- najwięcej na południu Afryki. Leczy się 38 proc. z nich. Jednak co do części krajów brakuje danych. Polska należy do państw, gdzie zakażonych nie jest wielu w stosunku do np. Rosji, jednak także u nas ich liczba rośnie. Dawniej dominującą grupą wśród zakażonych byli narkomani, dokonujący wstrzyknięć wielorazowym sprzętem, obecnie główną drogą zakażenia są kontakty seksualne, zwłaszcza między mężczyznami. Niestety często osoby te zgłaszają się na badanie w późnym stadium, kiedy mają już objawy, a nawet rozwinięty AIDS.


Epidemiologia oparta na faktach - kto, dlaczego i kiedy choruje w Polsce na AIDS


dr hab. n. med. Magdalena Rosińska, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH:
W latach 1985-2015 zarejestrowano w Polsce 19,2 tys. osób zakażonych HIV. 1,3 tys. z nich zmarło. Pod koniec r. 2014 leczonych było 7 tys. osób. W ciągu ostatniej dekady nastąpił wzrost nowych zakażeń o 75 proc. Wynika to z faktu, że więcej się ich rozpoznaje, ale jednocześnie także więcej osób ulega zakażeniu. Najwięcej nowych zakażeń obserwuje się w grupie osób w wieku 25-40 lat, jednak przybywa ich także u osób starszych. Zaledwie co 10 dorosły Polak badał się kiedykolwiek w kierunku HIV. Co roku testom poddaje się tylko 5 osób na 100 tys. mieszkańców.


90/90/90 -ambitny cel terapii antyretrowirusowej


dr n. med. Grażyna Cholewińska, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie:
Pojawiają się doniesienia, że epidemia AIDS wkrótce się skończy. Organizacja UN AIDS stawia sobie za cel, by do 2020 r. 90 proc. osób zakażonych HIV znało swój status serologiczny, a 90 proc. z nich zostało poddanych leczeniu. To z kolei powinno u 90 proc. pacjentów doprowadzić do niewykrywalnej wiremii we krwi, dzięki czemu nie będą zakażać innych. Obecnie zaleca się jak najszybsze rozpoczynanie leczenia. Oznacza to zmniejszenie liczby zgonów na AIDS o 27 proc.. Ciągle trwają prace nad szczepionką na HIV oraz nad opracowaniem skuteczniejszych i zapewniających pacjentom większy komfort leków antyretrowirusowych.


AIDS "18 minus"


prof. Magdalena Marczyńska, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie:
Obecnie jest w Polsce leczonych 109 dzieci z wirusem HIV, a 40 przekazano do ośrodków dla dorosłych. 69 proc. z nich to nastolatki. Ich leczenie jest szczególnie trudne, ponieważ podejmują ryzykowne działania (alkohol, kontakty seksualne), nie chcą podlegać jakiejkolwiek kontroli i przerywają leczenie. Dobór leków dla tej grupy wiekowej jest bardzo trudny. Część leczonych osób w wieku do 18 roku życia zakaziło się od swoich matek - najstarszy z takich pacjentów ma już 31 lat. Jednak w ciągu ostatnich 5 lat odnotowano 49 nowych zakażeń u osób w wieku 15-20 lat. W większości doszło do nich na drodze kontaktów seksualnych.


Program zdrowotny Ministerstwa Zdrowia pn: "Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce"


dr Beata Zawada, Główny Specjalista ds. Programu Leczenia ARV, Krajowe Centrum ds. AIDS:
Od r. 2001 istnieje jednolity dla całej Polski program lekowy. Pacjent sam wybiera ośrodek referencyjny, w którym chce się leczyć. Obecnie działają w kraju 22 takie szpitale/placówki medyczne. 17 z nich zapewnia leczenie kompleksowe, co oznacza, że na miejscu pacjent ma dostęp do różnych specjalistów. Program gwarantuje osobom ubezpieczonym (w tym również cudzoziemcom) bezpłatne leki i diagnostykę. Średnio na jednego pacjenta przeznacza się 3,5 tys. zł miesięcznie. Nie ma kolejki oczekujących ani problemów z dostępem do terapii.


AIDS w praktyce lekarza rodzinnego


dr Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych, dyrektor NZOZ "Medycyna Rodzinna", Kolegium Lekarzy Rodzinnych:
Temat HIV w zasadzie nie istnieje w przychodniach POZ - to niepokojące zjawisko. Środowisko medyczne niejednokrotnie powiela mity, sugerujące m.in., że osobom heteroseksualnym w monogamicznych związkach nie grozi zakażenie. Tymczasem rolą lekarza jest zachęcanie do poddawania się testom oraz reagowanie w przypadku występowania objawów, sugerujących zakażenie. Podstawy do tego daje atmosfera zaufania, jaka tworzy się między lekarzem rodzinnym a pacjentem. Inny problem to narażenie personelu medycznego na zakażenie w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych.


Co nowego z projektem SHE


dr n. społ. Magda Ankiersztejn - Bartczak, Fundacja Edukacji Społecznej:
Kobiety na świecie stanowią połowę zakażonych HIV, podczas gdy w Polsce zaledwie 30 proc. Można te dane poddawać w wątpliwość. Być może są zaniżone ze względu na to, że kobiety rzadko poddają się testom, nawet, gdy są w ciąży. Program SHE, istniejący w Europie od 2012 r., wspiera zakażone kobiety, starając się jednocześnie zwiększyć świadomość społeczną w zakresie HIV. W trakcie trwania programu były prowadzone warsztaty, działała infolinia. Takie działania są potrzebne ze względu na to, że osoby zakażone HIV rzadko tworzą organizacje pacjenckie ze względu na niechęć do ujawniania się ze swoją chorobą.


AIDS w systemie ochrony zdrowia - raport NIK


dr Jerzy Gryglewicz, Uczelnia Łazarskiego:
Kontrola NIK, której poddane zostało Krajowe Centrum ds. AIDS, placówki medyczne i organizacje pozarządowe, prowadzące punkty konsultacyjno-diagnostyczne, dotyczyła lat 2012-2013. Ujawniono w jej trakcie zaniedbania, dotyczące finansowania działań profilaktycznych i sprawozdawczości. Ciągle 70 proc. zakażonych nie jest ani zdiagnozowanych, ani objętych leczeniem. Nie było jednak zastrzeżeń co do dostępności leczenia i wsparcia, udzielanego osobom zakażonym. Na tle innych dziedzin ochrony zdrowia ta, mimo nieprawidłowości, zebrała dużo ocen pozytywnych.



WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix