HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

organizatorzy

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
ENDOKRYNOLOGIA 2018

CHOROBY TARCZYCY


Rezydencja Belweder Klonowa, Warszawa, ul. Flory 2, 22 maja 2018 roku



Nowoczesna diagnostyka i terapia raka tarczycy - epidemiologia, objawy - najnowsze doniesienia naukowe - nowotwory tarczycy, rak rdzeniasty - operacja tarczycy


prof. dr hab. n. med. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie:
Na świecie odnotowuje się wzrost zachorowań na raka tarczycy. Ten fakt tylko częściowo można wiązać z lepszą wykrywalnością choroby ze względu na upowszechnienie badań usg. Czynniki ryzyka zachorowania to m.in. promieniowanie jonizujące w dzieciństwie i otyłość. W przypadku raka rdzeniastego tarczycy leczenie jest chirurgiczne. W przypadku istnienia u pacjenta określonej mutacji genu można profilaktycznie usunąć tarczycę w zakresie i czasie dopasowanym do konkretnego pacjenta. Innowacyjna terapia tego nowotworu to inhibitory kinaz, w Polsce jednak nie refundowane.


Walka z rakiem rdzeniastym z perspektywy pacjenta


Joanna Charchuta, Stowarzyszenie Łąka Motyli:
Historia pacjentki, od kilku lat borykającej się z rakiem tarczycy. Dzięki szybkiemu działaniu lekarzy niezwłocznie została operowana, przy czym doszło jednak do uszkodzenia nerwu krtaniowego. Wkrótce okazała się konieczna reoperacja na skutek wystąpienia przerzutów do węzłów chłonnych. Mimo leczenia chirurgicznego ciągle utrzymywał się u pacjentki wysoki poziom kalcytoniny. Podanie jednego z inhibitorów kinaz spowodowało jego znaczny spadek, nie wystąpiły też dalsze przerzuty.


Motyle pod ochroną - kampania edukacyjna dla osób z rakiem tarczycy


Elżbieta Kozik, PARS:
Kampania "Motyle pod ochroną" prowadzona jest od trzech lat we współpracy z 12 ośrodkami leczącymi raka tarczycy. W jej ramach stworzono bazę wiedzy dla pacjentów na stronie internetowej, a także przeznaczony dla nich poradnik, dostępny także na oddziałach szpitalnych. Powstał również gabinet usg tarczycy, gdzie kilka razy do roku są oferowane bezpłatne badania. Kampania służy także upowszechnianiu wiedzy na temat profilaktyki i wczesnego wykrywania raka tarczycy, w tym poprzez samobadanie.


Powikłania chorób tarczycy w układzie nerwowym


dr Małgorzata Chojnicka - Puławska, Centrum Medyczne Alcor:
Schorzenia tarczycy mają wpływ na układ nerwowy i generują określone objawy z jego strony. Przy niedoczynności może to być to apatia, ospałość, sztywność mięśni, a przy nadczynności - nadpobudliwość, bezsenność. Jednak badania stężenia hormonów tarczycy wykonuje się zbyt rzadko. Z tego powodu zwłaszcza osoby starsze są często niepotrzebnie leczone z powodu zaburzeń pamięci, depresji czy nerwicy, gdy tymczasem przyczyna dolegliwości leży w tarczycy. Badanie warto wykonać nawet przy zespole cieśni nadgarstka, któremu często towarzyszy niedoczynność tarczycy.



WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix