RAK NERKI ADM

17 marca 2015 r., Centrum Prasowe PAP, ul. Bracka 6/8, Warszawa

Rak nerki - współczesne wyzwania

prof. dr hab. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego:
Rak nerkowokomórkowy stanowi 3 proc. nowotworów u dorosłych i 90-95 proc. wszystkich guzów nerki. Najczęściej jest to rak jasnokomórkowy. Rokowania zależą od stopnia zaawansowania i istniejących u chorego czynników ryzyka, np. poziomu hemoglobiny, ogólnego stanu pacjenta, czasu, jaki upłynie od rozpoznania choroby do momentu rozpoczęcia leczenia. Guzy nerki nie są jednolite, składają się w rzeczywistości z wielu nowotworów o różnym stopniu zaawansowania i zestawie genów. Przełomem w leczeniu raka nerki było zastosowanie leków, hamujących przekaz sygnału, inicjującego powstawanie wokół nowotworu naczyń krwionośnych. Jednak nie wszyscy chorzy w Polsce mają dostęp do nowoczesnej terapii.

Patomorfologia - rodzaje raka nerki

dr Krzysztof Antoni Bardadin, Zakład Patomorfologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:
Zastosowanie w diagnostyce technik usg zaowocowało rozpoznawaniem raka nerki na wczesnym etapie, co znacznie poprawia rokowania. W przypadku najczęstszego - raka jasnokomórkowego - rozpoznaje się w ten sposób dwie trzecie nowotworów na etapie bezobjawowym. Jednak nie w każdym typie tego nowotworu (wyróżnia się ponad 50 typów) jest to możliwe. Do najbardziej złośliwych należy rak z przewodów wyprowadzających (Belliniego), późno rozpoznawany. Stanowi on jednak zaledwie 0,1 proc. wszystkich raków nerek.

Etiologia i czynniki ryzyka raka jasnokomórkowego

dr Joanna Didkowska, Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii w Warszawie:
Zachorowalność na raka nerki w Polsce jest zbliżona do średniej europejskiej, jednak umieralność z tego powodu przewyższa średnie wskaźniki. Co roku w Polsce na tę chorobę zapada około 5 tys. osób. Rośnie zarówno liczba zachorowań (być może z powodu większej wykrywalności), ale też i umieralność. Czynniki ryzyka w raku nerki to palenie tytoniu, otyłość, nieleczone nadciśnienie, wiek (zwykle siódma dekada życia), dziedziczenie, ekspozycja na substancje toksyczne, dializoterapia, przeszczep narządów oraz stosowanie niektórych leków przeciwbólowych.