HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

organizatorzy

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
ONKOLOGIA 2016

Rezydencja Belweder Klonowa, ul. Flory 2 w Warszawie, 15 grudnia 2016 r.



Najnowsze trendy w światowej onkologii 2016 - ASCO, ESMO, ASH, EHA


dr n. med. Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii Centrum Onkologii-Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie:
Główne nurty tematyczne odbywających się na świecie konferencji onkologicznych skupiają się obecnie na edukacji i prewencji. 30-40 proc. nowotworów można uniknąć, zmieniając tryb życia, a takie podejście przynosi oszczędności ekonomiczne. Niemniej onkologia ciągle wymaga właściwego finansowania i odpowiednich wycen poszczególnych procedur. Nowe terapie spowodowały przełom w leczeniu niektórych nowotworów, np. czerniaka czy raka płuc. Jednak koszty szerokiego do nich dostępu są trudne do udźwignięcia dla każdego systemu ochrony zdrowia.


Rak jelita grubego


prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz, Klinika Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie:
Mediana czasu całkowitego przeżycia z przerzutowym rakiem jelita grubego wynosi obecnie 30 miesięcy. Natomiast mediana czasu przeżycia od momentu zakończenia chemioterapii - 10 miesięcy. Właściwe leczenie powinno zawierać wiele linii terapii - również w Polsce jest to częściowo możliwe. Celem leczenia jest nie tylko wydłużenie życia, ale także zachowanie sprawności chorego i jakości jego życia. Nowe opcje leczenia wydłużają czas kontroli choroby. Prawidłowa terapia polega na wczesnym eksponowaniu pacjenta na kolejne, różne rodzaje leczenia.


Rak płuca


prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, Klinika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej, Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie:
Dzięki nowym lekom nastąpiło znaczne przedłużenie życia chorych z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, nie poddającym się leczeniu chirurgicznemu czy radioterapii. Należą do nich m.in. inhibitory tyrozynowej kinazy EGFR, wpływające nie tylko na długość, ale i na jakość życia pacjentów. Dobre wyniki uzyskuje się także dzięki immunoterapii. Istotny postęp stanowi również możliwość określania czynników predykcyjnych za pomocą płynnej biopsji, która daje wyniki zgodne z biopsją tradycyjną. Kolejna nowość to obserwacja internetowa, poprawiająca wskaźniki przeżycia chorych przy mniejszych niż dotąd nakładach finansowych.


Nowotwory układu chłonnego


prof. dr hab. n. med. doc. Wojciech Jurczak, Uniwersytet Jagielloński, Katedra i Klinika Hematologii:
Zapadalność na chłoniaki rośnie ze względu na starzenie się społeczeństwa oraz wpływy środowiska zewnętrznego. Jednak choć są typowe raczej dla wieku starszego, u tych właśnie pacjentów mała jest wykrywalność choroby. Chłoniaki Hodgkina są uleczalne w 90 proc., inne rodzaje - w około 40 proc.. Maleje znaczenie przeszczepów w leczeniu chłoniaków. Choć programy lekowe w Polsce nie są dostosowane do potrzeb terapii, to dysponujemy nowoczesną diagnostyką, dostępem do wielu leków, zapewniających podstawowe standardy leczenia oraz siecią ośrodków transplantacyjnych. Szansą na zmniejszenie kosztów leczenia jest upowszechnienie leków biopodobnych.


Szpiczak plazmocytowy


prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak, Katedra i Klinika Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:
Szpiczak charakteryzuje się różnym stopniem złośliwości i różnymi skutkami chorobowymi. Leczenie, jeśli chorzy się do niego kwalifikują, polega na wysokodawkowej chemioterapii i przeszczepieniach komórek krwiotwórczej. Rzadko następuje wyleczenie choroby, w pozostałych przypadkach chodzi o wydłużenie życia. Leki stosowane w tej chorobie wykorzystują istniejące już mechanizmy, ale też i nowe - należą do nich m.in. przeciwciała monoklonalne oraz inhibitory deacylazy histonów. Istnieją już nawet rozwiązania w przypadku oporności na poszczególne leki.


Rak trzustki


prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak, Katedra i Klinika Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:
Rocznie w Polsce dochodzi do 3,5 tys., zachorowań na raka trzustki. Zaledwie 20 proc. pacjentów ma szansę na jego usunięcie drogą chirurgiczną. Dzieje się tak dlatego, że choroba bardzo późno daje objawy. Najwięcej rozpoznań stawia się już w stadium przerzutowym. Z tego powodu odnotowuje się zaledwie 2 proc. przeżyć pięcioletnich. Długość przeżycia w pewnym stopniu poprawiły nowe schematy leczenia, w których stosuje się łącznie z gemcytabiną inne leki. Jednak ta terapia niesie ze sobą wiele skutków ubocznych. Prowadzone są badania nad nowymi lekami, w tym cytostatykami oraz nad zastosowaniem szczepionek.


Onkologia w systemie ochrony zdrowia - stan obecny i rekomendacje


dr Jerzy Gryglewicz, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia-Uczelnia Łazarskiego:
Do priorytetów przewidywanych zmian organizacyjnych i finansowych w ochronie zdrowia należy przede wszystkim likwidacja NFZ, którego funkcje przejmie budżet państwa, oraz upowszechnienie dostępu do świadczeń. Będzie obowiązywał inny niż dotychczas model zarządzania na poziomie regionalnym, nastąpią też zmiany w funkcjonowaniu POZ. Planowana jest również zmiana w systemie kontraktowania szpitali. Nakłady na służbę zdrowia mają docelowo w 2025 r. osiągnąć 6 proc. PKB. Planowane jest utworzenie Urzędu Zdrowia Publicznego, który zajmie się m.in. efektywnością działań prozdrowotnych oraz promocją zdrowia.


Od rozpoznania do leczenia, czyli pacjent w systemie


Aleksandra Rudnicka, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych:
Według organizacji pacjenckich zbyt mało środków przeznacza się na profilaktykę nowotworów. Niedostateczne jest finansowanie programów skriningowych. Brak również koordynacji tych działań na szczeblach regionalnych. Pacjenci są niezadowoleni z poziomu diagnostyki nowotworów, m.in. ze względu na zbyt małą liczbę patomorfologów w Polsce i długie kolejki do poradni genetycznych. Dobrze natomiast oceniają pakiet onkologiczny, który po korektach powinien ich zdaniem dobrze funkcjonować.


Czerniak i rak podstawnokomórkowy


prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, Klinika Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii - Instytutu im. m. Skłodowskiej-Curie w Warszawie:
Lawinowo rośnie w Polsce liczba zachorowań na czerniaka złośliwego, zwłaszcza u młodych kobiet. Wyniki leczenia w naszym kraju ciągle są gorsze niż w krajach europejskich ze względu na późną wykrywalność tego nowotworu. Stąd potrzeba działań edukacyjnych i wprowadzenia zakazu dostępu do solariów dla nieletnich. W Polsce dostępne są leki, które spowodowały przełom w terapii czerniaka: z zakresu leczenia celowanego i immunoterapii. Nie ma jednak możliwości stosowania ich w leczeniu skojarzonym, które jest skuteczniejsze niż efekty uzyskiwane dzięki poszczególnym lekom.


Program "Mam wybór" - rak piersi


Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń "Amazonki", dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolog kliniczny Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie:
Dla polskich pacjentek z rakiem piersi pojawiły się w upływającym roku nowe możliwości leczenia. Postęp nastąpił także w podejściu do choroby - pojmowaniu jej jako przewlekłej. Pacjentki mają obecnie wybór, co pozwala na dostosowanie leczenia do ich indywidualnych potrzeb. Duże zasługi w tym zakresie mają kluby Amazonek, które spowodowały przełamanie tabu związanego z tą chorobą. Prowadzą one wiele działań edukacyjnych, warsztatów i kampanii. Najnowsza z nich to "Jest Jak Jest Mam Wybór".


Onkologia 2016 - podsumowanie konferencji


dr n. med. Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii:
Do najistotniejszych osiągnięć współczesnej onkologii należy fakt, że nowe leki są mniej toksyczne dla pacjentów niż chemioterapia. Bardzo ważna jest rola organizacji pacjenckich jako partnerów lekarzy, a ich postulaty są uwzględniane w dyskusjach o wprowadzanych zmianach. Środki pieniężne powinny być wydawane w sposób racjonalny. Stąd potrzeba stworzenia kryteriów referencyjności placówek, które powinny spełniać określone warunki, aby otrzymać kontrakt leczenia onkologicznego.


WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix