HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

organizatorzy

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
SZPICZAK PLAZMOCYTOWY

Rezydencja Belweder Klonowa, Warszawa, ul. Flory 2, 15 marca 2018 roku



Szpiczak plazmocytowy - epidemiologia, diagnostyka, leczenie


prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos, Kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Kierownik Oddziału Hematologicznego Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej:
Na szpiczaka zapada w Polsce rocznie około 1600 osób. Istotą tej choroby jest obecność białka monoklonalnego, upośledzającego odporność. Odzwierciedlenie tego może stanowić podwyższone OB. Istotnym objawem są też zmiany i bóle w kośćcu. Tylko u co trzeciego chorego na szpiczaka lekarz POZ podejrzewa tę chorobę już podczas pierwszej wizyty i kieruje chorego do specjalisty. Przyspieszyć rozpoznanie i wspomóc lekarzy pierwszego kontaktu może kalkulator diagnostyczny - kończy się właśnie pilotażowe badanie z jego zastosowaniem.


Korzyści kliniczne terapii opartych na lekach immunomodulujących


prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos:
Szpiczak plazmocytowy był najpopularniejszym tematem podczas ASH 2017. Dyskutowane tam zagadnienia to m.in. analiza czynników wczesnej śmierci w tej chorobie. Należą do nich przede wszystkim infekcje. Rozważano, czy ma sens zapobieganie im przez podawanie antybiotyków. Inne ważne tematy to zasadność leczenia chorych ze szpiczakiem bezobjawowym, u których może dojść do progresji choroby. Stwierdzono także, że trzonem terapii szpiczaka są leki immunomodulujące, zarówno w połączeniu z innymi lekami, jak i w leczeniu podtrzymującym.


Synergia działania immunomodulatorów i przeciwciał monoklonalnych


dr n. med. Grzegorz Charliński; Kierownik Oddziału Hematologii, Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu:
Przełom w leczeniu szpiczaka spowodowały leki immunomodulujące - najpierw talidomid, następnie lenalidomid i obecnie pomalidomid. Każdy z nich cechuje kolejno coraz mniejsza toksyczność. Jednak dostępność do nich dla polskich pacjentów jest ograniczona. Badania, których wyniki prezentowano podczas ASH, wykazują znaczną skuteczność stosowania tych leków w połączeniu z przeciwciałami monoklonalnymi już w pierwszej linii leczenia. Mają one również miejsce w terapii szpiczaka opornego i nawrotowego.


Czy w terapii szpiczaka plazmocytowego jest jeszcze miejsce na tradycyjną chemioterapię?


prof. dr hab. Iwona Hus, Katedra i Klinika Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie:
W ciągu ostatnich kilkunastu lat zmieniła się praktyka kliniczna leczenia szpiczaka. Nastąpiło w niej znaczne zmniejszenie roli tradycyjnej chemioterapii. Jednak standardem w pierwszej linii leczenia pozostaje chemioterapia wysokodawkowana. To leczenie przeznaczone jest dla młodszych chorych, bez istotnych chorób współistniejących. W leczeniu pierwszej linii chorych w starszym wieku oraz choroby opornej i nawrotowej coraz ważniejsze miejsce zajmują schematy skojarzone z nowymi cząsteczkami i przeciwciałami monoklonalnymi. Nadzieją dla chorych, którzy wyczerpali inne opcje, jest adoptywna immunoterapia z wykorzystaniem limfocytów T z ekspresją chimerycznych receptorów antygenowych (CAR-T).


Szpiczak plazmocytowy - jakość życia z chorobą przewlekłą


Roman Sadżuga, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka:
Rozpoznanie szpiczaka plazmocytowego często następuje przypadkowo. Nie spełniają w tym zakresie roli badania pracownicze, podczas których zdarza się, że lekarz ignoruje znacznie podwyższone OB. Opóźnienia w diagnostyce są niejednokrotnie sygnalizowane Stowarzyszeniu przez pacjentów. Celem Stowarzyszenia jest edukacja w zakresie choroby, udostępnienie pacjentom wszelkich możliwych informacji na jej temat oraz udzielanie wsparcia dla nich i ich rodzin. Stowarzyszenie działa również na rzecz zwiększenia dostępu pacjentów do nowych leków.


WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix