HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

Patroni

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
EPIDEMIOLOGIA - STRESZCZENIE

STATYSTYKA I OCENA TECHNOLOGII MEDYCZNYCH - JAK ROZUMIEĆ I INTERPRETOWAĆ WYNIKI


AKADEMIA DZIENNIKARZY MEDYCZNYCH
14 października 2014 r., Polska Agencja Prasowa, ul. Bracka 6/8, Warszawa



Epidemiologia dla każdego - jak rozumieć i jak pisać o liczbach


dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz, NIZP PZH:
Epidemiologia łączy różne dziedziny medycyny. Epidemiologia opisowa to nauka o występowaniu chorób i rozpoznawaniu chorób, natomiast analityczna - o determinantach ich występowania, np. czynnikach ryzyka lub czynnikach ochronnych. Ważne pojęcia, występujące w epidemiologii, które należy od siebie odróżniać, to zapadalność, chorobowość, śmiertelność i umieralność. Np. zapadalność to liczba nowych zachorowań na określoną chorobę w danym czasie w stosunku do liczebności próby lub populacji, a chorobowość - liczba chorych w danym momencie w stosunku do liczebności próby lub populacji.


Przebieg kliniczny zachorowań na gorączkę wirusową Ebola. Zasady izolacji chorych i ochrona pracowników medycznych


dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz, NIZP PZH:
Pierwsze objawy gorączki krwotocznej to temperatura powyżej 38,6 st., bóle stawów i mięśni, osłabienie. Potem dołączają się biegunka, wymioty, bóle brzucha, a wreszcie obfite krwawienia. Najważniejsze pytanie, jakie powinien zadać lekarz zgłaszającej się osobie, to czy pacjent przebywał ostatnio w Afryce Zachodniej lub miał kontakt z chorymi. Zostały opracowane konkretne schematy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem Eboli, zależne od tego, czy u kogoś wystąpiły już objawy choroby, czy też ta osoba wymaga tylko kwarantanny.


Statystyka medyczna nie jest skomplikowana


dr Paweł Goryński, NIZP-PZH:
Statystyka to nauka, zajmująca się badaniem zjawisk i procesów masowych. Ustawa o statystyce publicznej nakazuje udostępnianie danych instytucjom, które się zajmują ich zbieraniem. Dane dla celów statystyki medycznej pochodzą z rejestrów urodzeń i zgonów, rejestrów różnych chorób, statystyk orzeczeń o niepełnosprawności i statystyk ludności. Ocena sytuacji zdrowotnej populacji, dokonana za pomocą epidemiologii i statystyki medycznej, pozwala na ocenę rzeczywistych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa. A co za tym idzie, na racjonalne planowanie i kontraktowanie usług medycznych oraz przygotowywanie wieloletnich strategii.


ABC oceny technologii medycznych i farmakoekonomiki. Skąd biorą się ceny leków - od producenta do pacjenta


dr Michał Jachimowicz, MAHTA:
Do oceny technologii medycznych (HTA) używa się dowodów naukowych wysokiej jakości, wybieranych według określonej przez WHO hierarchii. W ten sposób uzyskuje się wiarygodną odpowiedź na pytanie, czy nowa terapia rzeczywiście działa i czy uzyskany efekt wart jest kosztów, poniesionych w celu jego osiągnięcia. Efekt zdrowotny oblicza się w jednostkach QALY, co oznacza rok życia pacjenta skorygowany przez jego jakość. Ta wartość ma wpływ nie tylko na decyzję o refundacji danego leku, ale jest też jednym z czynników, kształtujących jego cenę. Trzeba przy tym odróżniać pojęcie ceny leku od odpłatności, ponoszonej przez pacjenta, która zależy od limitu refundacyjnego.


Zdrowie publiczne czy indywidualne - perspektywa pacjenta


Jacek Gugulski:
Zdrowie poszczególnych osób przekłada się na zdrowie publiczne. Warunkiem jego poprawy jest wykonywanie badań profilaktycznych, szybka diagnostyka i właściwe leczenie. Tymczasem leczenie nowotworów za pomocą nowoczesnych terapii jest drogie, a czas oczekiwania na ich wdrożenie w Polsce dłuższy niż w krajach UE - sięga często pięciu lat. Niewłaściwe jest przy obliczaniu efektu zdrowotnego pomijanie kosztów pośrednich, choćby faktu, że wyleczony pacjent nie będzie pobierał rent i zasiłków.


WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix