WIRUSOLOGIA 2017

13 czerwca 2017 r. Rezydencja Belweder - Klonowa, ul. Flory 2 w Warszawie

Grypa 2017

dr hab. n. med. Ernest Kuchar, Kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM, członek Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, ekspert RAISE i OPZG:
W sezonie 2016/2017 z powodu grypy hospitalizowano w Polsce 13,8 tys. osób, a 24 zmarły. To spośród chorób zakaźnych najczęstsza przyczyna pobytów w szpitalu, a także zgonów. Zakażają się przede wszystkim małe dzieci, jednak najcięższy przebieg ma grypa u osób starszych ze względu na często u nich występujące choroby przewlekłe. Za znaczną część potwierdzonych zachorowań w Polsce odpowiada grypa typu B, atakująca przede wszystkim dzieci i osoby starsze. Skuteczność dotychczasowych szczepionek ocenia się na 50 proc. Wyższa będzie przy zastosowaniu nowej szczepionki czterowalentnej.

WZW C w praktyce Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny:
Dzięki nowym lekom można wyleczyć 95 proc. zakażonych wirusem HCV. Na skutek powikłań tego zakażenia co roku na świecie umiera 400 tys. osób. Celem WHO jest wyeliminowanie wszystkich zakażeń WZW do r. 2030. W Polsce jedynie 22 proc. zakażonych ma świadomość swojego zagrożenia. Dlatego istnieje potrzeba akcji edukacyjnych. Wiele z nich prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna, wykorzystując media społecznościowe oraz imprezy plenerowe. Akcje są przeznaczone dla młodzieży, personelu medycznego, a także placówek prowadzących usługi upiększające.

Nowa formuła centralnego zakupu leków w WZW C

mec. Marcin Pieklak, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka sp. k.:
Są dostępne cztery różne leki dla pacjentów z WZW C. NFZ przedstawił projekt zmian legislacyjnych, związanych ze sposobem finansowania ich zakupu. Ma on być dokonywany na drodze scentralizowanego przetargu. Projekt ten budzi wiele wątpliwości, m.in. dlatego, że nowe przepisy nie obejmą całości terapii, wobec czego będzie funkcjonować kilka równorzędnych systemów. Zbyt dominująca wydaje się pozycja NFZ. Zdaniem prawników kwestie te są na tyle istotne, że powinny być uregulowane ustawą, a nie aktem wewnętrznym.

Modele programów samorządowych: grypa oraz HCV

Tomasz Precel, dyrektor zarządzający i sekretarz Stowarzyszenia CEESTAHC:
Każdy samorząd może realizować zdrowotne programy profilaktyczne. Wiele z nich dotyczy zapobiegania chorobom zakaźnym poprzez upowszechnianie szczepień przeciw grypie, HPV, pneumokokom czy meningokokom. Pomocne w konstruowaniu programów tak, by spełniały one wymogi AOTMiT, są projekty przygotowane przez CEESTAHC. Dostarczają one podstaw merytorycznych, uzasadniających wprowadzanie programów, oraz pomagają obliczać ich koszty. Można je wykorzystywać w"całości lub w częściach, zależnie od posiadanych środków.

Szczepienia ochronne w zdrowiu publicznym

Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego:
Opinie przeciwne szczepieniom były prezentowane od początku ich istnienia. Trzeba jednak pamiętać, że takie choroby jak błonica, odra czy poliomyelitis zostały praktycznie wyeliminowane właśnie dzięki szczepieniom. Znacznie spadła też zapadalność na WZW B. Obecnie kalendarz obowiązkowy szczepień dotyczy 13 chorób, a szczepień zalecanych - 18, w tym szczepień przeznaczonych dla osób podróżujących. Informacji na ich temat można szukać na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Kampania społeczna "Zaszczep się wiedzą"

dr n. hum. Karolina Zioło, Związek Przedstawicieli Przemysłu Farmaceutycznego Infarma:
Ciągle 88 proc. Polaków uważa, że dziecko powinno być szczepione. Jednocześnie rośnie jednak liczba dzieci, które szczepieniom nie zostały poddane. Stąd potrzeba zwiększenia świadomości społecznej na ten temat na drodze pozytywnej narracji. Temu celowi służy akcja "Zaszczep się wiedzą", prowadzona przez Infarmę wraz z wieloma partnerami merytorycznymi i medialnymi. W jej ramach prowadzone są spotkania z rodzicami, m.in. w szpitalach, ekspertami oraz dziennikarzami. Wykorzystywane są także media społecznościowe.