HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

Patroni

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
REUMATOLOGIA 2016

11 października 2016 r. Rezydencja Belweder Klonowa, ul. Flory 2 w Warszawie



Program wczesnej diagnostyki RZS - szansa na skrócenie diagnostyki


prof. Brygida Kwiatkowska, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji:
Prawdopodobnie pod koniec roku wejdzie w życie Ogólnopolski Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania RZS. Jego celem jest m.in. poprawa efektywności leczenia tej choroby poprzez zmniejszenie opóźnień w diagnostyce. Osiągnięcie tego będzie możliwe dzięki współpracy z lekarzami rodzinnymi, poprawie ich umiejętności i zastosowaniu prostych narzędzi przesiewowych. Lekarze POZ będą współpracować z ośrodkami wczesnej diagnostyki, w efekcie czego zmniejszy się liczba hospitalizacji. Inne przewidywane działania to utworzenie rejestru chorych z nowo rozpoznanym RZS, co pozwoli na określenie potrzeb w zakresie późniejszej nad nimi opieki.


e-zdrowie w reumatologii - nowe inicjatywy Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji


prof. Brygida Kwiatkowska, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji:
Lekarzy reumatologów jest w Polsce za mało, a w dodatku ich ubywa, głównie ze względu na wiek. Dlatego pacjenci nie są w dostatecznym stopniu monitorowani. Stąd potrzeba wprowadzenia w reumatologii telemedycyny. W ten sposób można oszczędzić czas lekarzy i pacjentów, zastępując część wizyt kontrolnych. Nowe technologie warto również stosować w postaci e-learningu dla lekarzy, aplikacji na sprzęt mobilny czy stron internetowych, pogłębiających wiedzę pacjentów. Te działania zmniejszają koszty leczenia, jednocześnie poprawiając jego skuteczność.


Medycyna personalizowana w reumatologii


prof. Brygida Kwiatkowska, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji:
Personalizowanie leczenia w RZS polega przede wszystkim na poznaniu czynników ryzyka choroby. Na podstawie wyników badań można ocenić, u kogo istnieje niebezpieczeństwo rozwoju choroby i skutecznie ją leczyć, jeszcze zanim rozwiną się jej objawy. Badania genetyczne dają szansę na szybkie zastosowanie leków, co do których istnieje pewność, że zadziałają u danego pacjenta. Zmniejsza to koszty leczenia, a choremu oszczędza działań niepożądanych, powodowanych przez kolejne leki.


Post EULAR 2016 - przegląd najistotniejszych nowości w reumatologii: RZS, ZZSK, ŁZS, osteoporoza


prof. Piotr Głuszko, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji:
Ciągle brak wiedzy na temat przyczyn powstawania RZS. Dlatego celem leczenia jest uzyskanie stałej remisji choroby. Wykorzystuje się do tego leki biologiczne, blokujące czynniki zapalne, a także inhibitory kinaz Janus. W terapii RZS i spondyloartropatii trzeba również uwzględniać częste powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego - mówią o tym wytyczne EULAR. W dalszym ciągu wiele do życzenia pozostawia w Polsce leczenie osteoporozy, z którego korzysta zaledwie 10 proc. chorych. Osoby po złamaniach nie są kierowane na badania w kierunku wykrycia tego schorzenia.


Czy powinniśmy bać się hiperurykemii?


dr Maria Maślińska, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji:
Przyczyną hiperurykemii może być styl życia pacjenta, czyli dieta, otyłość, nadmierne spożycie alkoholu, ale też choroby, na jakie cierpi oraz przyjmowane leki. Jednocześnie stan ten zwiększa ryzyko chorób serca. W ciągu ostatniej dekady zachorowalność na dnę, będącą efektem odkładania się kwasu moczowego, wzrosła w krajach rozwiniętych o ponad 200 proc. Trwa poszukiwanie leków biologicznych, które hamowałyby towarzyszące tej chorobie procesy zapalne.


Innowacje w farmakologicznym leczeniu bólu - aktualne odkrycia w NIGRiR oraz nowe badania


dr Przemysław Rzodkiewicz, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji:
20 proc. mieszkańców Europy cierpi z powodu bólu przewlekłego. Stan ten ogranicza aktywność pacjentów i znacznie pogarsza jakość ich życia, a stosowane leki są często obciążone skutkami ubocznymi. Dlatego naukowcy ciągle poszukują nowych metod walki z bólem. Obiecujące w tym zakresie wydają się być wyniki badań na zwierzętach. Wykazano w nich przeciwbólowy i przeciwzapalny efekt blokerów receptorów histaminowych, a szczególnie receptora H4. Blokery te mogą stać się nową grupą leków o nieznanych dotąd mechanizmach działania.


Narastający problem schorzeń kręgosłupa - czy to już epidemia?


prof. Robert Gasik, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji:
Ponad 6 mln Polaków uważa ból kręgosłupa za główną z dotykających ich dolegliwości. Można mówić już o epidemii. Również choroby reumatyczne uszkadzają kręgosłup. Jednak w polityce zdrowotnej ten problem ciągle bywa bagatelizowany. Inicjatywa "Zdrowy Kręgosłup dla Polski" próbuje zmienić ten stan, kładąc nacisk na działania profilaktyczne wśród młodzieży oraz w medycynie pracy. Wprowadzane są też nowe, mało inwazyjne techniki leczenia operacyjnego i leczenia bólu.


WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix