HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

Patroni

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
WIRUSOLOGIA 2018

Rezydencja Belweder - Klonowa, ul. Flory 2, Warszawa - 6 listopada 2018 r. roku



Aspekty epidemiologiczne i systemowe szczepień w kontekście rotawirusów i grypy


dr hab. n. med. Ernest Kuchar, Kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM, Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, członek Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, ekspert RAISE i OPZG:
Sezonowe oraz jednoczesne występowanie grypy i zakażeń rotawirusami, przyczynia się do zwiększenia finansowego i organizacyjnego obciążenia systemu ochrony zdrowia. Grypa powoduje więcej przypadków hospitalizacji niż inne choroby zakaźne, a do szpitala trafiają przede wszystkim małe dzieci i osoby starsze. Zakażeniom tym można zapobiegać, stosując szczepienia. Wydatki, zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie, na leczenie grypy i zakażeń rotawirusami znacznie przewyższają koszt profilaktyki. Dowód na to stanowi fakt, że osoby starsze po szczepionce przeciw grypie są hospitalizowane o 50-60 proc. rzadziej.  


Wirusy 2018 - aktualne dane dot. zagrożeń epidemiologicznych


dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH:
Na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych ma wpływ wiele czynników: np. zmiany klimatyczne, procesy demograficzne i rozwój transportu. W efekcie tych przemian powracają zapomniane już patogeny lub pojawiają się nowe o zwiększonym potencjale epidemiologicznym. Przykład choroby zakaźnej, której wirus został przywieziony do Polski zza granicy, to odra. Po uprzednim znacznym spadku zachorowań nastąpił też wzrost liczby przypadków wzw A, na które zapadają zwłaszcza młodzi mężczyźni z grupy MSM.


Kolegium lekarzy rodzinnych w sprawie obowiązku szczepień


dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskiego Oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce:
To właśnie lekarze pierwszego kontaktu stoją na pierwszej linii walki z zakażeniami. Dlatego Kolegium Lekarzy Rodzinnych zdecydowanie opowiada się za utrzymaniem obowiązkowych szczepień ochronnych. Jednocześnie należy powiększać wiedzę społeczną na temat szczepień, walczyć z kłamstwami na ich temat i chronić osoby, które mają przeciwwskazania do szczepień. A przede wszystkim pamiętać, że obrona przed zakażeniem wirusowym to odpowiedzialność nie indywidualna, a społeczna.  


Szczepienia w Polsce na podstawie raportu NIK


Krzysztof Kwiatkowski, Prezes Najwyższej Izby Kontroli:
Dwie kontrole NIK, dotyczące szczepień, wykazały, że choć w Polsce ciągle bardzo wiele osób się im poddaje, to jednak w systemie istnieją luki. Przede wszystkim szwankuje egzekwowanie obowiązku szczepień. Większość świadczeniodawców nie przekazuje informacji o przypadkach uchylania się od niego, a postępowania w tych sprawach są przewlekłe. Taka sytuacja sprzyja zmniejszaniu się z roku na rok wyszczepialności, która zresztą jest zróżnicowana w poszczególnych województwach. Nie zaobserwowano natomiast wzrostu liczby zgłaszanych przypadków ciężkich i poważnych odczynów poszczepiennych.  


Modele i strategie dotyczące szczepień w różnych krajach


dr n. med. Paweł Grzesiowski, Prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń:
System szczepień ochronnych powinien być osadzony w realiach danego kraju, musi dotyczyć m.in. poziomu zaufania społecznego. W wielu krajach szczepienia nie są obowiązkowe, jednak spadek wyszczepialności spowodował w części z nich przywrócenie wpływu państwa w tej dziedzinie. Stopień zagrożenia zakażeniami wirusowymi jest różny w poszczególnych regionach. W Polsce obserwuje się powrót m.in. wzw A, ospy wietrznej, a także gruźlicy. Niebezpieczeństwo niesie dla nas załamanie się systemu szczepień na Ukrainie.


Infekcje wirusowe - zagrożenia dla układu nerwowego


Małgorzata Chojnicka-Puławska, Centrum Medyczne Alcor:
Nie wolno lekceważyć nawet banalnych infekcji wirusowych. Mogą bowiem wywołać poważne powikłania, do których należą objawy ze strony układu nerwowego. Ich wystąpienie jest możliwe nawet po upływie długiego czasu. Wśród chorób zakaźnych, których to niebezpieczeństwo dotyczy, można wymienić grypę, świnkę, odrę, a także opryszczkę. Wirus tej ostatniej może spowodować powikłania ze strony mózgu. Według jednej z teorii, czynnik wirusowy należy także do przyczyn choroby Alzheimera.  


Wyzwania w leczeniu HIV/AIDS w oparciu o aktualne wytyczne


prof. hab. n. med. Miłosz Parczewski, Klinika Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie:
Polacy zbyt rzadko poddają się testom na obecność wirusa HIV. Dlatego w połowie przypadków wykrywa się go późno - już w fazie występowania objawów. Tymczasem wcześnie rozpoczęte leczenie skutecznie hamuje replikację wirusa, co pozwala na jego kontrolę. Terapię - dostępną i bezpieczną - można dopasować do konkretnego pacjenta. Obecnie do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kontaktów seksualnych. Niekiedy wirus przywożony jest z zagranicznych wyjazdów turystycznych. Nie istnieje typowy profil osoby zakażonej. Problem z wykrywaniem dotyczy m.in. starszych kobiet, którym lekarze nie proponują testu na HIV.  

CZYTAJ ARTYKUŁ



WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix