HOME  |  E-MAIL | Zobacz nasz kanał na YouTube

Rak nie musi boleć

Patroni

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera
CHOROBY RZADKIE LEKI SIEROCE

AKADEMIA DZIENNIKARZY MEDYCZNYCH
06 marca 2014 r., Hotel Belweder, ul. Flory 2, Warszawa



Dlaczego tak trudno zdiagnozować choroby rzadkie?


prof. dr hab. Piotr Fiedor, WUM, Zespół ds. Chorób Rzadkich w Ministerstwie Zdrowia:
Trudności w diagnozowaniu chorób rzadkich wynikają przede wszystkim z tego, że ich objawy mogą być wspólne dla wielu innych chorób (przykład to mukopolisacharydoza), a także z braku wiedzy u lekarzy oraz kosztów badań diagnostycznych. W przypadku dzieci jeszcze trudniej o prawidłową ocenę sytuacji. W efekcie diagnozę stawia się zbyt późno, a błędem jest terapia objawowa bez rozpoznania choroby. Najlepsze rezultaty daje leczenie w ośrodku referencyjnym.


Najczęstsze choroby rzadkie w onkologii


prof. dr hab. Piotr Rutkowski, Centrum Onkologii w Warszawie:
W Unii Europejskiej ok. 4 mln osób choruje na nowotwory rzadkie. Jest ich ponad 190 typów, a najczęstsze wśród nich to mięsaki i chłoniaki. Leczenie utrudnia m.in. fakt, że brakuje w Polsce histopatologów. Nie są też łatwe badania kliniczne, bo liczba chorych jest zbyt mała, aby zgodnie z przepisami udowodnić skuteczność danego leku. Pozytywne zmiany ostatniego okresu to eliminacja niektórych barier dzięki dyrektywie transgranicznej, stworzenie rejestru rzadkich nowotworów, a także włączanie reprezentantów chorych do procesów regulacyjnych.


Szpiczak mnogi - to nie przeziębienie, lecz nowotwór


dr hab. Grzegorz Władysław Basak, WUM, Klinika Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych:
Wiele objawów szpiczaka plazmocytowego może być uznawane i przez chorych, i przez lekarzy, za symptomy przeziębienia, reumatyzmu, infekcji nerek. Tymczasem proste i tanie badania krwi oraz moczu pozwalają na szybkie postawienie diagnozy i poprawę rokowań pacjenta. Co roku w Polsce zapada na tę chorobę ok. 1000 osób, głównie powyżej 60 roku życia. W jej leczeniu dokonał się ogromny postęp, związany z wprowadzeniem nowych leków, reaktywacją talidomidu oraz zastosowaniem przeszczepiania własnych komórek krwiotwórczych po chemioterapii.


Światowy Dzień Chorób Rzadkich - jak wiele mamy do zrobienia?


Mirosław Zieliński, prezes Krajowego Forum na rzecz terapii chorób rzadkich - ORPHAN:
W Europie 35 mln osób, a w Polsce 2,5-3 mln cierpi na choroby rzadkie. Częściej dotykają one dzieci. W Polsce został opracowany Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich, jednak w odczuciu pacjentów prace nad nim uległy zahamowaniu: nie odbywają się konsultacje międzyresortowe, nie określono budżetu tego planu. Jego kluczowe elementy to sporządzenie rejestru chorób rzadkich oraz utworzenie ośrodków referencyjnych.


WSTECZ     STRONA GŁÓWNA

Fundacja im. dr Macieja Hilgiera

Copyright © 2008 by Fundacja im. dr Macieja Hilgiera. Wszelkie prawa zastrzeżone.
AKTUALNOŚCI  |  O FUNDACJI  |  STATUT  |  PUBLIKACJE  |  KONTAKT  |  PARTNERZY

mp.grafix